Přeskočit navigaci.
Homepage

Klimatické podmínky

Vzhledem k rozlehlosti pohoří jsou klimatické poměry jednotlivých částí Kavkazu odlišné, přičemž výrazná je zejména rozdílnost množství srážek, projevující se ubýváním množství srážek směrem na východ. Jižní svahy pohoří v Gruzii a Abcházii se již vyznačují subtropickým charakterem.

Počasí je ovlivňováno především blízkostí Černého moře, což s sebou nese časté srážky. Lze konstatovat, že s nabývající výškou v horách roste jejich vydatnost i četnost. Úroveň sněžné čáry stoupá směrem k východu od 2 700 m n.m., v západním Kavkazu až do 3 500 m v Dagestánu. Ve výškách nad 2 500–3 000 m očekávejte i v parném létě noční mráz.

Teploty na Kavkazu v běžných nadmořských výškách jsou podobné jako u nás v létě. Většinou se dá být v krátkých nebo dlouhých kalhotách a v triku. Je třeba se ale vybavit na pobyt ve větších nadmořských výškách, při přechodů sedel a hlavně na výstup na Elbrus. Mráz může být –15°C a silný nárazový vítr se sněhem. Doporučené vybavení – kvalitní bunda proti větru, teplá fleesová bunda, termo prádlo, návleky proti sněhu, teplé rukavice, čepici, sluneční brýle, co nejlepší opalovací krém (slunce v 5000 m je velice silné). Při samotném výstupu na Elbrus se jde s batohem, ve kterém máte rezervní oblečení, teplý čaj, vysoce energetické jídlo – čokoláda, energetické tyčinky. Zimní bunda (péřovka) není nezbytně nutná, batoh vás bude hřát na zádech a při výstupu se zahřejete. Je lepší mít několik slabších vrstev, než jednu silnou. Pevná turistická obuv je pro výstup také nezbytností. Sandály doporučujeme jako obuv pro cestu a odpočinek. Ve vesnici Těrskol je půjčovna alpinistického vybavení, kde je možno půjčit jen pro výstup speciální horolezecké boty plastové boty s termovložkou. Na túrách se budete pohybovat na ledovcích, které nejsou strmé, ale hrozí na nich nebezpečí pádu do trhlin a je nezbytné mít správné vybaveni  – sedací a prsní horolezecký úvazek, mačky, cepín, plochou smyčku dlouhou 1,5 m, karabinu s pojistkou.

O Kavkaze

Rady a tipy na cestu

www.rajbas.eu, www.novy-zeland.i-pruvodce.eu, www.indie.i-pruvodce.eu, www.iran.i-pruvodce.eu, Info Mapa stránek